DVB-T2

DVB-T2 je nový nastupující standard digitálního televizního vysílání prostřednictvím sítě pozemních vysílačů. V budoucnu tento standard nahradí současné DVB-T, ze kterého vychází. Hlavní výhodou je lepší řízení datového toku . Díky tomu je možné přenášet více programů na 1 kanálu. Další výhodou jsou doplňkové služby, jako například stále oblíbenější HbbTV (červené tlačítko).

Česká republika přejde na standart DVB – T2 do poloviny roku 2020. Schváleno bylo 6 multiplexů, momentálně je určen obsah pro 4 z nich. V Česku byl pro novou formu vysílání určen kodek H.265 HEVC. Pro diváky to znamená dokoupení set boxu nebo pořízení nového televizoru pokud není už certifikován pro nový standart. Cerifikaci lze poznat poměrně snadno – zlaté logo ČRA.

Momentálně je DVB – T2 v přechodovém režimu a je vysílano na 3 přechodových sítích. Na těch je dobře vidět při sledování hlavní otázka, která se vyskytuje s přechodem na nový standart. A to, zda bude placené nebo ne. Momentálně plně využívá potenciál DVB – T2 pouze Česká televize, která své programy poskytuje v HD rozlišení. Komerční stanice Nova, Prima a další zatím používají velice nizký datový tok. Dle jejich vyjadření maximum použijí v případě zpoplatnění služeb.

Co se týče úprav antenních systému, tak u individuálních systému v rodinných domcích není potřeba většinou zásadních úprav. Poněkud jiná situace je u STA – společných televizních antén. Zde bude velice často potřeba doplnění nebo dokonce výměn celých technologií. V návaznosti na toto lze předpokládat i výměnu zastaralé, nevyhovující kabeláže, což je nejnáročnější úkol.